وقت سفارت کلیه کشورهایی که نیاز به گرفتن ویزا دارند چالشی برای مسافران می باشد. به همین جهت ما به صورت تخصصی برای حل مشکلات اخذ وقت سفارت، بخشی کاملا

وقت سفارت چیست؟

افرادی که اهل سفر هستند و بیشتر کشورهای نیاز به ویزا را انتخاب می کنند بارها با کلمه وقت سفارت مواجه شده اند. برخی از متقاضیان فکر می کنند که این کار تنها مختص ویزای شنگن است. البته اولین قدم جهت اخذ ویزای شینگن، وقت گرفتن از یکی از کشورهای زیرمجموعه شنگن می باشد.

ولی در حالت کلی جهت اخذ ویزای دیگر کشورها نیاز است که متقاضی به سفارت آن کشور به صورت حضوری مراجعه کند. ناگفته نماند که این مراجعه حضوری باید با وقت قبلی صورت گیرد. در نتیجه متقاضی به قرار ملاقات از سفارت نیاز خواهد داشت.

چه زمانی باید وقت بگیریم؟

متقاضی جهت ورود به کشور دیگر، نیاز به اخذ ویزا دارد. زیرا ویزا اجازه ورود متقاضی به کشور مدنظر می باشد. درنتیجه برای اخذ ویزا بایستی به سفارت کشور مقصد مراجعه کرده و درخواست وقت سفارت دهد. همچنین متقاضی بسته به نوع ویزای درخواستی، بایستی با افسران ویزای مقصد مصاحبه نماید.

البته در برخی مواقع مراجعه متقاضی برای انگشت نگاری و تحویل مدارک به کارگزاری یا سفارت خانه الزامی می باشد.

به دلیل افزایش درخواست متقاضیان جهت اخذ ویزا، کنسولگری ها و سفارت خانه ها سیستم تعیین وقت سفارت را اجرا نمودند. زیرا باید به طریقی این ازدحام و شلوغی متقاضیان را کنترل می کردند. بنابراین متقاضی برای انجام آن به یک کارشناس خبره یا دفاتر آژانس هواپیمایی مراجعه می کند.

سپس اطلاعات مورد نیاز خود را در اختیار آنها می گذارد. با مشخص نمودن زمان سفارت و همراه داشتن مدارک، متقاضی می تواند به سفارت کشور مقصد مراجعه کند. افسر پرونده با فرد مصاحبه کرده و مدارک او را بررسی می کند.

مراحل اخذ وقت سفارت

متقاضی زمانی می تواند وقت سفارت را بگیرد که مراحل زیر را بدون هیچ کم و کاستی طی نماید. در نتیجه مراجعه متقاضی در زمان تعیین شده الزامی می باشد.

  • انتخاب کشور مورد نظر

متقاضی در مرحله اول باید کشور مقصد را تعیین نماید و نحوه و مراحل دریافت ویزای مقصد را بررسی کند. زیرا اطلاع از میزان سخت گیری یا شرایط خاص کشور مورد نظر جهت اخذ ویزا ضروری می باشد. در نتیجه مشورت با کارشناس خبره در زمینه دریافت ویزا به متقاضی کمک می کند.

  • اخذ وقت از سفارت

متقاضی قبل از اقدام بایستی تمام قوانین و شرایط مربوطه را مطالعه نماید. حال اگر فرد زمان کمی جهت سفر پیش رو دارد، می تواند از گزینه فوری استفاده کند. سپس سفر خود را آغاز نماید.

  • مراجعه به سفارت

مراجعه به سفارت مرحله آخر از پروسه وقت سفارت می باشد. متقاضی مدارک را در ساعت و تاریخ مشخص ارائه می دهد. سپس باید منتظر بماند تا مدارک او از طرف سفارت بررسی شود.

انواع وقت سفارت

گرفتن وقت به 3 روش فوری،عادی و تضمینی می باشد. متقاضی با فوری به مدت یک ماه و یا کمتر می تواند به سفارت کشور مقصد وارد شود. البته این نوع سفارت هزینه بر نیز خواهد بود.

  • وقت فوری سفارت

وقت فوری برای متقاضیانی مقدور است که باید در تاریخی مشخصی برای مراسم بخصوصی در کشور مورد نظر حضور یابند. در نتیجه نمی توانند برای وقت عادی در صف انتظار سفارت بمانند و بایستی در سریعترین وقت ممکن اقدام به اخذ ویزا نمایند.

البته متقاضیان وقت فوری باید مدارک معتبری همچون دعوت نامه جلسه تجاری یا علمی را به همراه خود داشته باشند. همچنین دانشجویانی که جهت ثبت در دانشگاه و در تاریخ مشخصی باید مراجعه نمایند. ناگفته نماند که وقت فوری سفارت به آسانی به هر فردی داده نمی شود.

ولی با شرایط خاص می توان این وقت را گرفت که احتمال دارد هزینه اخذ ویزای شینگن بیشتر از هزینه دیگر ویزاها باشد.

  • وقت عادی سفارت

وقت عادی به متقاضی این امکان را می دهد که در فاصله زمانی مشخص و طولانی تر از عادی در کنسولگری حاضر شود. بنابراین متقاضی در تاریخ تعیین شده به سفارت مراجعه می کند و مدارک مورد نیاز را تحویل می دهد.

وقت عادی سفارت وقتی ارزش پیدا می کند که فرد برنامه خاصی در تاریخ مشخصی برای سفر ندارد. در نتیجه متقاضی با این نوع می تواند مدارک خود را ترجمه نماند و بدون استرس تمام کارهای خود را به اتمام برساند.

مزایا و معایب آنلاین و حضوری

بعضی از کشورها در ایران سفارتخانه یا کنسولگری ندارند. بنابراین متقاضی جهت مصاحبه بایستی به کشوری واسط که  سفارت خانه کشور مدنظر را دارد سفر کند. انگلیس و کانادا جزء کشورهایی هستند که در ایران کنسولگری ندارند. در نتیجه متقاضی برای اتمام کارهای مربوط به اخذ ویزا به کشورهای ثالثی همچون امارات، ارمنستان و یا ترکیه سفر می کند. این سفر هزینه های بیشتری را برای متقاضی دارد.

البته امروزه اکثر کشورها برای اخذ وقت از سفارت آن را به صورت آنلاین برای متقاضیان انجام می دهند. همچنین در هزینه و زمان صرفه جویی می کنند. متقاضی با مراجعه به وب سایت کنسولگری مدنظر درخواست وقت می نماید. مسئولان سفارتخانه با بررسی درخواست، تاریخی را جهت حضور متقاضی مشخص می نمایند.

وقت تضمینی سفارت

اکثر سایت ها و مکان های مختلف مدام در حال تبلیغ گرفتن وقت سفارت به صورت تضمینی می باشند. ولی تنها گفتن این جمله برای اخذ وقت کنسولگری کفایت نمی کند. بلکه زمانی گرفتن وقت از سفارت برای متقاضی اخذ می شود که با آنچه کنسولگری ابلاغ می کند، مطابقت داشته باشد.

البته در این میان باید مراقب افرادی بود که تنها هدف آنها اخاذی از متقاضی است. همچنین جهت اخذ ویزا بسته به برنامه سفارت باید اقدام نمود.

تفاوت وقت فوری با عادی

نکته کلیدی در مورد گرفتن وقت سفارت، بازه زمانی مورد نیاز جهت اخذ وقت و حضور در کنسولگری می باشد. برای مثال اگر متقاضی جهت شرکت در سمینار هنری ایتالیا دعوت شده است. بایستی در تاریخ و ساعت مشخصی در سمینار هنری حضور داشته باشد.

درنتیجه متقاضی باید در سریع ترین زمان جهت اخذ ویزا اقدام کند تا در وقت مناسب، مجوز اقامت را دریافت نماید. بنابراین دریافت وقت فوری سفارت ایتالیا ضروری است. با اخذ وقت فوری سفارت متقاضی می تواند در بازه زمانه 14 روزه به این کشور وارد شود. سپس اقدام به دریافت ویزا نماید.

ولی در وقت عادی سفارت، متقاضی  به بازه زمانی بیشتری برای حضور در کنسولگری و اخذ ویزا نیاز دارد. همچنین هزینه وقت عادی نسبت به وقت فوری پایین تر می باشد.

هزینه گرفتن وقت سفارت

همان طور که قبلا اشاره شد یکی از مراحل جهت اخذ ویزا، گرفتن وقت سفارت است. حال برای دریافت این وقت بایستی هزینه پرداخت کرد. البته برای اخذ ویزای کشورهای شینگن، گرفتن وقت از سفارت را باید از قبل مشخص کرده و هزینه مربوط به آن را پرداخت نمایید.

هزینه مورد نظر بسته به نوع ویزای متقاضی و کشور مقصد متفاوت می باشد. برای نمونه هزینه گرفتن وقت از سفارت برای متقاضیان خواهان ویزای توریستی با هزینه دیگر ویزاها در کشور مقصد، فرق می کند. هدف از اخذ ویزای توریستی، سفر متقاضی به کشور مقصد جهت دیدار از خانواده یا گردش می باشد. ولی هزینه گرفتن وقت از سفارت در ویزای توریستی برای هر کشور متفاوت است.

تفاوت قیمت در بین دیگر ویزاها همچون ویزای تحصیلی در اکثر کشورها به چشم می خورد. البته به غیر از هزینه ویزا، هزینه های دیگر تحت عنوان کارمزد برای خدمات موسسات کارگزار سفارت دریافت می گردد.  حال این خدمات هزینه وقت، فرم ویزا، ترجمه مدارک، چهره نگاری و انگشت نگاری را در بر می گیرد.

نوع گرفتن وقت از سفارت بسته به کشور مقصد و نوع ویزا متفاوت می باشد. زیرا برخی از کشورها از متقاضیان می خواهند که جهت گرفتن وقت از سفارت و پرداخت هزینه به صورت حضوری به کنسولگری مراجعه نمایند.

ولی برخی دیگر از کشورها این امکان را به متقاضیان می دهند که به صورت آنلاین به سایت مراجعه کنند. سپس با ثبت نام در سایت و تعیین وقت، هزینه را به صورت اینترنتی پرداخت نمایند.

نکات مهمی که باید دقت کنید

متقاضی باید توجه نماید که برای گرفتن وقت سفارت هر اقدامی را زیر نظر کارشناسان معتبر و باتجربه انجام دهد. زیرا ممکن است برخی از اشخاص فرصت طلب از متقاضی پول هنگفتی بگیرند. سپس قول گرفتن وقت از سفارت به صورت فوری را به او بدهند. درنتیجه جهت اطمینان از صحیح بودن ادعا، برگه وقت را از فرد گرفته و استانداردهای مربوطه بررسی شود.

متقاضی حتما هماهنگ با تاریخ و ساعت تعیین شده در کنسولگری حضور یابد. برای کشورهایی همچون آلمان بایستی نیم ساعت قبل از شروع وقت سفارت در آنجا حضور یافت. زیرا اگر متقاضی در زمان تعیین شده حضور نیابد، مرکز درخواست او را رد می کند. درنتیجه باید مجددا اقدام به گرفتن وقت از سفارت نماید.

پرداخت هزینه جهت اخذ ویزا به سفارت مربوطه به صورت دلار یا یورو و نقد می باشد. درنتیجه باید متقاضی بدون کم و کاستی مبلغ مورد نظر را به همراه داشته باشد. چون اگر بیشتر از مبلغ مورد نظر پرداخت شود، سفارت در اکثر مواقع برای برگرداندن مابقی پول متقاضی پول خرد ندارد.

متقاضی در روز مصاحبه از لباس های رسمی استفاده کند، مرتب وارد کنسولگری شود. همچنین با مسئولان سفارت برخورد درخور و شایسته داشته باشد. از صحبت با با افراد دیگر خودداری کند.

متقاضی انواع سلاح گرم، سرد، سنجاق، سوزن، وسایل آتش زا و ... را نباید همراه داشته باشد. همچنین از آوردن وسایل دیجیتالی همچون دوربین عکاسی، ساعت دیجیتال و تلفن همراه خودداری نماید.

متقاضی زمان مصاحبه آرامش خود را حفظ کند و بدون هیچ گونه استرسی به همه سوالات مسئولین کنسولگری، صادقانه پاسخ دهد. همچنین تحت هیچ شرایطی از مدارک جعل و تقلبی استفاده نکند. زیرا سفارت به محض متوجه شدن عدم صداقت متقاضی، درخواست او را برای گرفتن وقت سفارت ریجکت می کند.

چرا از آژانس های مسافرتی درخواست کنیم؟

دو دلیل اصلی برای گرفتن وقت کنسولگری  از طریق آژانس های مسافرتی وجود دارد. یکی اینکه آژانس های مسافرتی در زمینه گرفتن وقت از سفارت تجربه های متعددی دارند. همچنین زمان باز شدن دقیق وقت کنسولگری را می دانند. درنتیجه از اتلاف زمان و سردرگمی متقاضی می کاهند.

اما دلیل دوم اینکه کارشناسان این آژانس ها تسلط کافی در پر نمودن فرم ها را دارند. زیرا در صورت ایجاد اشتباه در فرم درخواستی احتمال دارد اخذ وقت کنسولگری متقاضی رد شود.

درخواست تعیین وقت سفارت از آژانس های هواپیمایی

امروزه با گسترش تکنولوژی و نگرش متقاضیان به سایت های اینترنتی، به آسانی اطلاعات مربوط به دریافت وقت سفارت و اخذ ویزا را به دست می آورند.

البته این پروسه از طریق سایت های اینترنتی یا به صورت حضوری توسط متقاضی صورت می گیرد. بعضی از آژانس های هواپیمایی شناخته شده به غیر از فروش بلیط، خدماتی در زمینه گرفتن وقت کنسولگری و اخذ ویزا نیز ارائه می دهند.

چرا برای گرفتن وقت برخی از کشورها باید هزینه اضافی پرداخت کرد؟

تعیین وقت سفارت برخی از  کشورها همچون آلمان و ایتالیا بسیار دشوار است. زیرا در بعضی مواقع در بازه زمانی یک ساعته کل وقت های موجود رزرو می شود.

حال برخی از کارگزاران یا آژانس های ویزا در این دو کشور از برنامه ریزی دقیق و نرم افزار قدرتمند استفاده می کنند. سپس در زمان تعیین شده قادر به اخذ وقت از سفارت کشور مقصد می شوند.

وقت سفارت کشورهای حوزه شینگن

جهت سفر به کشورهای واقع در اروپا و حوزه شینگن به ویزای شینگن نیاز است.  در نتیجه متقاضی با داشتن ویزای هر کدام از کشورهای حوزه شینگن قادر می باشد که به کل کشورها در این حوزه سفر کند. بنابراین در مرحله اول باید وقت سفارت را از کنسولگری کشور مقصد درخواست کند.

سپس تمام مدارک را به صورت دقیق و آماده به مسئولان سفارت تحویل دهد. اخذ ویزا هر کشور به مدارک ارائه شده بستگی دارد. زیرا در صورت تکمیل نبودن مدارک احتمال دارد ویزای متقاضی ریجکت شود. این مدارم حاوی مدارک هویتی، دعوتنامه معتبر، رزرو هتل، رزرو بلیط هواپیما، تمکن مالی و گردش حساب مناسب می باشد.

متقاضی بعد از آماده کردن مدارک باید آن را ترجمه نماید. با مراجعه به دارالترجمه و درج مهر رسمی روی مدارک مورد تایید سفارت قرار می گیرد. سپس از طرف کنسولگری تاریخ و ساعت مشخص وقت سفارت به متقاضی اعلام می شود تا دیگر مراحل اخذ ویزا را انجام دهد. همچنین  زمان لازم جهت اعلام نتیجه بررسی گرفتن وقت از طرف سفارت حدود 2 الی 4 هفته می باشد.

مقالات مشابه
ویزای کانادا ویزای کانادا

به اعتقاد برخی از مردم اخذ ویزای کانادا کاری سخت است و به آسانی نمی توان به آن دسترسی داشت. د...

ویزای شینگن ویزای شینگن

کسانی که ویزای شینگن دارند می توانند به همه کشور های عضو پیمان اروپا به راحتی سفر کنند. اروپ...

نظرات کاربران