کسانی که ویزای شینگن دارند می توانند به همه کشور های عضو پیمان اروپا به راحتی سفر کنند. اروپا از لحاظ ویزا گرفتن برای ایرانی ها به ۳ گروه شینگن، بریتانیا و کشور های اتحادیه و اروپای شرقی طبقه بندی می شوند. ناحیه شینگن دربردارنده کشور های آلمان، اتریش، ایتالیا، بلژیک، ایسلند، نروژ، پرتغال، فرانسه، اسپانیا، سوئد، دانمارک، یونان، لوکزامبورگ، فنلاند و هلند می باشد. افراد با در دست داشتن این نوع ویزا می توانند در زمان و وضعیت مشخصی به هر کدام از کشورهای عضو پیمان اروپا مسافرت کنند.

ویزای شینگن

آشنایی با انواع ویزای شینگن

ویزای شینگن دارای انواع مختلفی به شرح زیر می باشد:

 • نوع A یا ویزای فرودگاهی

با در دست داشتن ویزا شینگن از نوع A، افراد تنها امکان ورود به یکی از فرودگاه های شینگن را دارید. با در دست داشتن ابن نوع ویزا افراد امکان خروج از فرودگاه را ندارند و از همان جا می توانند به راحتی پرواز خود را عوض کنند.

 • نوع B یا ویزای ترانزیت

یکی از انواع ویزای شینگن، نوع B می باشد. این نوع ویزا به افراد تنها امکان عبور از محدوده شینگن را به مدت ۵ روز می دهد.

 • نوع C یا ویزای کوتاه مدت

ویزای شینگن کوتاه مدت با توجه به تقاضایی که به سفارت داده می شود و با توجه به توافق افیسر و ‌کنسول می تواند جواز سکونت میان ۱ الی ۹۰ روز را به مسافر بدهد. این نوع ویزا می تواند هم سینگل هم مولتی باشد.

 • ویزای نوع D یا ویزای بلند مدت

یکی دیگر از انواع ویزای شینگن ویزای نوع D می باشد. با داشتن این گونه ویزا افراد امکان سکونت حداکثر ۹۰ روز را در محدوده شینگن خواهند داشت.

نحوه اخذ ویزای شینگن

جهت اینکه بتوانید ویزای شینگن به صرفه و تضمینی دریافت کنید بایستی نخست وقت سفارت را دریافت کنید در این صورت:

1)نخستین قدم دریافت وقت سفارت می باشد. با وقت سفارت شخص بایستی در زمان و ساعتی تعیین شده به سفارت رجوع نماید. در نهایت سفارت مدارک شخص را اخذ نموده و ارزیابی آنها را شروع می کند.

2)دومین قدمی که بایستی در راستای دریافت ویزای شینگن بردارید آماده کردن و ارائه مدارک می باشد. اسنادی که سفارت دریافت می کند در مجموع یکسان است. ولی در بعضی موارد تفاوت هایی هم وجود دارد. با ملاحظه به ضوابط کشور ها بایستی به دقت هر آنچه که می خواهند را وارسی نمایید؛ و براساس آن، این اسناد را عرضه نمایید.

3)سومین قدم برای دریافت ویزای شینگن تاییدیه نهایی مدارک است. در صورتی که این اسناد و مدارک کامل نباشد تقاضای شما تایید نخواهد شد. در این حیطه خیلی توجه نمایید تا تحت هیچ شرایطی دستخوش مشکل نشوید. توجه کنید اسنادی که عرضه می کنید بایستی حاوی استاندارد های ویژه ای باشند تا بتوانید ویزای این کشور را دریافت نمایید.

4)قدم چهارم ترجمه اسناد و مدارک می باشد. با ملاحظه به ضوابط کشور مدنظر بایستی جهت ترجمه مدارک مبادرت نمایید. برای مثال جهت سفر به اسپانیا بعد از دریافت وقت سفارت این کشور، بایستی اسناد را به اسپانیایی ترجمه نمایید. اگرچه جهت دریافت ویزای شینگن آلمان می توانید اسناد را به زبان فارسی هم عرضه نمایید. البته اکثر کشورها نظیر ایتالیا اسناد را به زبان انگلیسی دربافت می کنند.

5)قدم پنجم دریافت ویزای شینگن بدین صورت خواهد بود که بعد از ترجمه اسناد به شیوه رسمی و ثبت مهر دارالترجمه رسمی روی آنها می توانید در زمان تعیین شده به سفارت رجوع نمایید. در این صورت در زمان و ساعت تعیین شده می توانید به سفارت رجوع کنید. سپس اسناد را تحویل دهید و ویزای خود را دریافت نمایید.

توجه داشته باشید با مشاورین و متخصصین موسسات معتبر در این حیطه می توانید در حداقل زمان ممکن ویزای مدنظر خود را دریافت نمایید.

زمان تقاضای ویزای شینگن

زمان تقاضای ویزای شینگن

مطابق اطلاعات انجمن اروپایی، شخص بایستی تقاضای ویزای شینگن خود را دست کم ۱۵ روز پیش از آغاز زمان سفر ارسال نماید. چنانچه امکان دارد کنسولگری از شما اسناد بیشتری را تقاضا کند یا اینکه به مدت زمان بیشتری جهت ارزیابی تقاضای شما احتیاج داشته باشد. بدین جهت شما بایستی میان ۱ الی ۲ ماه پیش از زمان سفر جهت اپلای کردن و تقاضای ویزا مبادرت نمایید.

شما می توانید تا بیشتر از ۵ ماه پیش از زمان سفر جهت فرستادن اسناد و تقاضای ویزا مجاز به سفارت اقدام نمایید.

بهترین سفارت جهت ویزای شینگن

بهترین سفارت جهت ویزای شینگن کدام است؟ این پرسش خیلی از مسافران می باشد. چه آن گروه از افرادی که مقصد نهایی آنها محدوده شینگن است. چه افرادی که جهت بهتر کردن پیشینه سفر خود جهت دریافت ویزای کانادا به دنبال دریافت ویزای شینگن می باشند.

میزان ویزا دهی کنسولگری ها در دوره های زمانی متنوع خیلی متفاوت است. این درصد ویزا دهی می تواند با توجه به وضعیت سیاسی و اقتصادی آن کشور، اوامری که سفارت از بالا اخذ می کند و همچنین با توجه به های سیزن و لو سیزن بودن فصل باشد.

در گذشته کنسولگری کشور هلند جهت اخذ ویزای شینگن یکی از سخت گیر ترین کنسولگری ها بود. بیشتر تقاضا های ویزا حتی در قوی ترین موارد هم منتهی به رد می شد. در چند ماه اخیر وضعیت این سفارت خیلی بهتر از پیش بوده و افرادی بوده اند که به آسانی برای آنها ویزای مولتی ۱ ساله از کنسولگری هلند دریافت شده است.

یک زمانی افراد خیلی کمی را جلوی کنسولگری هلند مشاهده می کردید اما هم اکنون درخواست جهت دریافت وقت سفارت هلند افزایش یافته است. کنسولگری که تا مدتی پیش یکی از سخت گیرترین کنسولگری ها بود. اخیرا هم با ملاحظه به رجوع بسیار افراد فیلتر های زیادی جهت دریافت ویزا در این کنسولگری گذاشته شده است.

دریافت ویزای شینگن

کنسولگری اتریش هم جهت دریافت ویزای شینگن همیشه یکی از کنسولگری های سخت گیر بوده است. مدتی پیش این کنسولگری آغاز به رد کردن اکثریت مسافران خود نمود. به همه افرادی نامه ای می داد بر مبنای اینکه بایستی برای ما ماخذ پول خود را معلوم نمایید یا اینکه قبض صرافی برای ما بیاورید.

معمولا افراد را زمانی به دنبال این امور می فرستادند که صرافی ها تعطیل بودند. در نتیجه نامه ای بر مبنای اینکه علل شما جهت رفتن به این مسافرت برای ما راضی کننده نبود به دست افراد می دادند. در آن دوره حدود ۹۹ درصد افراد رد می شدند.

دلایل قانونی دریافت این نوع ویزا

دلایل قانونی دریافت این نوع ویزا

در زمان تقاضای ویزای شینگن همه درخواست کنندگان بایستی قصد و علت خود را از سفر به کشورهای محدوده شینگن اظهار نمایند. آن ها می توانند یکی از علل زیر را انتخاب کنند:

 • ترانزیت فرودگاهی

ساکنین بعضی از کشور ها من جمله ایران، جهت اقامت در کشور های شینگین در زمان سفر بایستی ویزای ترانزیت فرودگاهی را دریافت کنند. وگرنه احتمال عبور از ترانزیت فرودگاهی را ندارند. در دست داشتن این نوع ویزا به عنوان جواز ورود به خاک این کشور ها نمی باشد. بلکه افرادی که این ویزا را دارند فقط می توانند در فرودگاه به تغییر پرواز خود دست بزنند.

 • ترانزیت

یکی از علل قانونی اخذ ویزای شینگن ترانزیت می باشد. این گونه ویزا هم مانند مورد قبلی می باشد. مختص دریا نوردانی است که برای مدت محدودی بایستی در بندر یکی کشور های شینگن حضور داشته باشند.

 • گردشگری و توریسم

رایج ترین علل مسافرت به این کشور ها مقصد های گردشگری و توریستی است. همه اشخاصی که تمایل به دیدن جاذبه های تاریخی، طبیعی و فرهنگی این کشور ها را دادند بایستی این نوع ویزا را اخذ نمایند.

 • ملاقات با افراد خانواده و دوستان

نزدیکان و دوستان شهروند قانونی در کشور های شینگن به جهت بازدید و دیدار با آنها می توانند با در اختیار داشتن اسنادی نظیر دعوتنامه جهت دریافت ویزا تقاضا نمایند.

 • تجارت

اشخاص زیادی به علل تجاری مبادرت به اخذ این نوع ویزا می نمایند. بهتر است بدانید ‌که با داشتن این نوع ویزا نمی توان در کشورهای محدوده شینگن شروع به کارکرد. هدف از مقاصد تجاری موسسات در کنفرانس ها، ملاقات ها، بستن قرارداد و ... می باشد.

 • بازدید رسمی

اشخاصی که به وسیله مقامات دولتی جهت حضور در ملاقات، مباحثه، مشاوره، پروگرام های تبادلی و یا سایر رویداد های رسمی دولتی دعوت شده اند می توانند این نوع ویزا را اخذ نمایند.

 • علل پزشکی

درخواست کنندگان اخذ خدمات درمانی و پزشکی با دریافت این نوع ویزا می توانند در بیمارستان ها یا مراکز درمانی انتخابی در این ناحیه رجوع نموده و خدمات مدنظر خود را اخذ نمایند.

 • دلایل تحصیلی

محصلان و دانشجویانی که تمایل به حضور در دوره های آموزشی حداقل ۳ ماه دارند. یا اینکه دوست دارند در آزمون های ورودی دانشگاه حضور یابند واجد شرایط اخذ این نوع ویزا می باشند.

 • عوامل سینمایی، ورزشی و فرهنگی

از دیگر علل قانونی اخذ ویزای شینگن عوامل سینمایی، ورزشی یا فرهنگی می باشد. اشخاصی ‌که دوست دارند در کشور های محدوده شینگن به منزله عوامل یک فیلم سینمایی یا واقعه مذهبی، ورزشی و فرهنگی حضور داشته باشند می توانند جهت تقاضای این نوع ویزا مبادرت نمایند. بهتر است بدانید که این اشخاص بایستی در به جا آوردن رویداد ها نقش داشته باشد.

 • علل دیگر

چنانچه علت شما از سفر به این کشور ها در هیچ کدام از علل ذکر شده نگنجد می توانید علتی دیگر را در فرم تقاضای ویزای خود درج نمایید.

علت ریجکتی شینگن

علت ریجکتی این نوع ویزا

عمده ترین قسمت اخذ ویزای شینگن یا هر نوع ویزای دیگری، راضی کردن آفیش مرتبط می باشد. اسناد شما بایستی به اندازه لازم کفایت داشته و درست و دقیق باشند تا بتوان این نوع ویزا را اخذ نمود.

در صورت داشتن مشکل یا ایرادی در پرونده، عرضه مدارک تقلبی، فقدان علل کافی جهت بازگشت به کشور، داشتن سوء پیشینه، عدم تمکن مالی لازم امکان دارد تقاضای ویزای شما را رد نماید.

تمکن مالی ویزای شینگن

یکی از شرایط ضروری جهت اخذ ویزای شینگن ارائه تمکن مالی لازم و کافی جهت لوازم مورد نظر و همچنین مخارج دوره اقامت در خارج از کشور می باشد.

وجه مدنظر جهت نشان دادن تمکن مالی این ویزا به کشور مدنظر شما جهت سفر بستگی دارد. در مجموع چندین روش معروف جهت اثبات تمکن مالی شما وجود دارد که عبارتند از:

 • بیانیه بانکی که نشانگر شرایط مالی شخص است.
 • کارت اعتباری
 • پول نقد
 • چک های مسافرتی
 • اثبات شغل
 • مدرک پشتیبانی جهت اثبات آمادگی حامی مالی جهت تمهید مخارج خود در طی مدت زمان اقامت.
 • اثبات پرداخت مخارج سکونت در طی سفر
 • اثبات پرداخت مخارج تردد

مدت اعتبار این نوع ویزا

مدت زمان اعتبار ویزای شینگن به علت حضور و رای سفارت کشوری ‌که به آن تقاضا داده می شود، بستگی دارد. برای اشخاصی ‌که دائما به اروپا مسافرت می کنند و سابقه ورود و خروج مطلوبی دارند امکان صدور ویزای ۵ ساله گردشگری شینگن هم وجود دارد. با این نوع ویزا می توان تا ۳ ماه در هر ۶ ماه در محدوده شینگن حضور داشت.

اشخاصی که تمایل به حضور در محدوده شینگن برای بازه زمانی حداکثر ۳ ماه را دادند بایستی برای ویزای بلند مدت مبادرت نمایند. دقت نمایید که ویزای شینگن مهاجرتی نمی باشد و فقط برای مقاصد کوتاه مدت صدور می یابد.

درخواست پناهندگی با ویزای موردنظر

از عمده ترین دلایل ریجکت ویزای شینگن فقدان وجود اطمینان برای برگشت شخص به کشور خود می باشد. باملاحظه به تقاضا های بسیار پناهندگی در سال های اخیر، کشور های اروپایی از فرستادن ویزا برای کسانی که وضعیت مطلوب و اسناد کافی برای بازگشت به کشور خود را ندارند، اجتناب می کنند. بعضی اشخاص با اخذ ویزای شینگن به کشور هایی نظیر آلمان، فرانسه، هلند و ... وارد شده و در آن اعلام پناهندگی می کنند.

خیلی ها با تقاضای پناهندگی جعلی و نشان دادن موارد ساختگی مبادرت به اخذ ویزای توریستی می کنند. بعد از ورود ابراز پناهندگی می کنند که این مسئله سبب شده است صدور ویزا ها چالش برانگیز شود.

پناهندگی یک شیوه غلط می باشد که فرد حتی بعد از سالها زندگی در کمپ امکان دارد اقامت کشور مدنظر را دریافت نکند و به کشور خود دیپورت شود.

هزینه اخذ ویزای شینگن

هزینه اخذ ویزای شینگن

هزینه دریافت ویزای شینگن برای افراد بزرگسال یا کودکان ۶ الی ۱۲ سال کاملا متغیر است. امکان دارد میان ۴۰ تا ۸۰ یورو باشد.

هزینه دریافت ویزای شینگن برای کودکان حداقل ۶ سال، مقامات رسمی دولتی، افراد خانواده ساکنین اتحادیه اروپا، دانش آموزان، دانشجویان در زمان مسافرت علمی با مربی خود و پژوهشگرانی که مشغول کار روی یک تحقیق هستند کاملا رایگان می باشد.

جمع بندی

ویزای شینگن به شما امکان سفر به برخی از کشور ها را می دهد. این ویزا انواع مختلفی نظیر نوع A, B,C و D دارد. برای دریافت این نوع ویزا باید مراحل متنوعی را طی کرد.

شخص بایستی تقاضای خود را تقریبا ۱۵ وز پیش از سفر ارسال نماید. هزینه اخذ این نوع ویزا برای بزرگسالان و کودکان کاملا متغیر است و حتی برای بعضی ها رایگان می باشد.

مقالات مشابه
وقت سفارت وقت سفارت

وقت سفارت کلیه کشورهایی که نیاز به گرفتن ویزا دارند چالشی برای مسافران می باشد. به همین جهت ...

ویزای کانادا ویزای کانادا

به اعتقاد برخی از مردم اخذ ویزای کانادا کاری سخت است و به آسانی نمی توان به آن دسترسی داشت. د...

نظرات کاربران